Find Awardees

For more information regarding the most recent recipients of the Presidential Awards for Excellence in Mathematics and Science Teaching (PAEMST), visit the PAEMST Awardee page.

Search past and present awardees by entering criteria in the fields below. You may enter your search criteria in any combination to yield the specific results you desire. If you have difficulty finding an awardee, please contact us at info@paemst.org.

To view a map of all PAEMST awardees, click here.

 
 
 
 
 
 
Mary Altieri
Van Cortlandtville Elementary School
Mohegan Lake, New York

1993 Award | K-6 Mathematics

Daniel Anderson
Queensbury High School
Queensbury, New York

2017 Award | 7-12 Mathematics

Leslie Anson
Millbrook Middle School
Millbrook, New York

2020 Award | K-6 Mathematics

Kenneth Appel
Yorktown High School
Yorktown, New York

1993 Award | 7-12 Science

Margot Banke
P.S. 216-The Arturo Toscanini School
Brooklyn, New York

1992 Award | K-6 Mathematics

Michael Bannon
Brentwood High School
Brentwood, New York

1990 Award | 7-12 Science

Angela Battista-Greco
Old Mill Road Elementary School
North Merrick, New York

2004 Award | K-6 Science

Gregory Benedis-Grab
The School at Columbia University
New York, New York

2010 Award | K-6 Science

Anneliese Bopp
Sodus Intermediate School
Sodus, New York

2018 Award | K-6 Science

Lynda Brennan
RP Connor Elementary School
Suffern, New York

2020 Award | K-6 Mathematics

Judith Broadwin
Jericho High School
Jericho, New York

1990 Award | 7-12 Mathematics

Julie Broderick
The School at Columbia University
New York City, New York

2010 Award | K-6 Mathematics

James Brown
Sand Creek Middle School
Albany, New York

2008 Award | K-6 Mathematics

Ann Caren
Cayuga Heights Elementary
Ithaca, New York

1991 Award | K-6 Mathematics

LeeAnn Cervini
Terry A.Taylor Elementary School
Spencerport, New York

2004 Award | K-6 Mathematics

Eliza Chung
The School at Columbia University
New York, New York

2014 Award | K-6 Mathematics

Jane Clark
Caroline Elementary School
Slaterville Springs, New York

1993 Award | K-6 Science

Steven Conrad
Roslyn High School
Roslyn Heights, New York

1985 Award | 7-12 Mathematics

Joanne Corey
Tamarac Middle School
Troy, New York

1989 Award | 7-12 Science

Ann Davidian
MacArthur High School
Levittown, New York

2001 Award | 7-12 Mathematics

Cornelis de Groot
New Paltz High School
New Paltz, New York

1994 Award | 7-12 Mathematics

Therese Drew
Follow Through Magnet School
Buffalo, New York

1997 Award | K-6 Mathematics

Merri Earl
John R. Harshaw Primary School
Binghamton, New York

1995 Award | K-6 Mathematics

Arthur Eisenkraft
Fox Lane High School
Bedford, New York

1986 Award | 7-12 Science

Joan Eschner
East Elementary School
West Seneca, New York

1994 Award | K-6 Mathematics

Judith Ferris
Paul D. Schreiber High School
Port Washington, New York

1991 Award | 7-12 Science

Joanne Gallagher Corey
Tamarac Middle School
Troy, New York

1989 Award | 7-12 Science

Daniel Gard
Main Street Elementary School
East Aurora, New York

1998 Award | K-6 Science

Lynn Gatto
Henry Hudson No. 28 School
Rochester, New York

1997 Award | K-6 Science

Mary Gavioli
Clarkstown High School South
West Nyack, New York

2003 Award | 7-12 Mathematics

Roma Geiger
Groton Elementary School
Groton, New York

1992 Award | K-6 Science

Robert Gerver
North Shore High School
Glen Head, New York

1988 Award | 7-12 Mathematics

Denise Goffman
Sweet Home Middle School
Amherst, New York

1991 Award | 7-12 Mathematics

Elizabeth Graham
Christ the King RHS
Middle Village, New York

1998 Award | 7-12 Mathematics

Elizabeth Guzzetta
Allendale Columbia School
Rochester, New York

2017 Award | 7-12 Science

Mary Ann Harasymowycz
Transit Middle School
East Amherst, New York

1995 Award | 7-12 Mathematics

Ronnie Hartman
Smithtown Elementary School
Smithtown, New York

1995 Award | K-6 Science

Susana Hernandez
Automotive High School
Brooklyn, New York

2005 Award | 7-12 Science

Christopher Herte
Carle Place High School
Carle Place, New York

2000 Award | 7-12 Mathematics

Frances Hess
Cooperstown High School
Cooperstown, New York

2001 Award | 7-12 Science

Paul Hickman
Cold Spring Harbor High School
Cold Spring Harbor, New York

1988 Award | 7-12 Science

Floyd Holt
F. D.Roosevelt High School
Hyde Park, New York

1996 Award | 7-12 Science

Patrick Honner
Brooklyn Technical High School
Brooklyn, New York

2013 Award | 7-12 Mathematics

Kenneth House
Huntington High School
Huntington, New York

1985 Award | 7-12 Science

Kenneth Huff
Mill Middle School
Williamsville, New York

2006 Award | K-6 Science

Susan Jacobs
Grant C. Madill Elem. School
Ogdensburg, New York

1996 Award | K-6 Mathematics

Elisabeth Jaffe
Baruch College Campus High School
New York, New York

2011 Award | 7-12 Mathematics

Kelly Jakab-Muller
Riverside High School
Yonkers, New York

2019 Award | 7-12 Science

Scott Jordan
Cuba-Rushford Central School
Cuba, New York

2002 Award | 7-12 Science

Jeanne Kaidy
McQuaid Jesuit High School
Rochester, New York

2009 Award | 7-12 Science

Alfred Kalfus
Babylon Jr.-Sr. High School
Babylon, New York

1983 Award | 7-12 Mathematics

Donna Kellum
Follow Through Magnet School
Buffalo, New York

1999 Award | K-6 Science

Laura Klein
Osborn Elementary School
Rye, New York

1999 Award | K-6 Mathematics

Susan Kornstein
Rye Country Day School
Rye, New York

1999 Award | 7-12 Mathematics

Chirakkal Krishnan
East Islip High School
Islip Terrace, New York

1984 Award | 7-12 Science

James Kuhl
Central Square Middle School
Central Square, New York

1999 Award | 7-12 Science

Carl Laterza
Division Avenue High School
Levittown, New York

1997 Award | 7-12 Science

William Leacock
Wellington C. Mepham High School
Bellmore, New York

2007 Award | 7-12 Science

Christopher Lewick
Byram Hills High School
Armonk, New York

2005 Award | 7-12 Mathematics

Camsie Matis
East Side Community High School
New York, New York

2009 Award | 7-12 Mathematics

Daniel Mattoon
Niskayuna High School
Niskayuna, New York

2015 Award | 7-12 Mathematics

Timothy McNamara
Irondequoit High School
Rochester, New York

1993 Award | 7-12 Mathematics

Chance Nalley
Horace Mann School
Bronx, New York

2013 Award | 7-12 Mathematics

Francesco Neal-Noschese
John Jay Senior High School
Cross River, New York

2011 Award | 7-12 Science

Emily O'Brien
Plainview - Old Bethpage Middle School
Plainview, New York

2001 Award | K-6 Science

Christina Pawlowski
Commack High School
Commack, New York

2019 Award | 7-12 Mathematics

Virginia Perino

Munnsville, New York

1992 Award | 7-12 Science

Gerald Peters
Gouverneur High School
Gouverneur, New York

1996 Award | 7-12 Mathematics

Suzanne Pilon
Quest Elementary School
Hilton, New York

2008 Award | K-6 Science

David Pysnik
Sidney High School
Sidney, New York

1994 Award | 7-12 Science

Joseph Quartararo
Dickinson Avenue School
Northport, New York

1987 Award | 7-12 Mathematics

Philip Reynolds
Niskayuna High School
Niskayuna, New York

1989 Award | 7-12 Mathematics

Nancy Rinehart
Geneseo Elementary School
Geneseo, New York

1990 Award | K-6 Mathematics

Donna Roberts
Liverpool High School
Liverpool, New York

2002 Award | 7-12 Mathematics

Helen Rogosin
Florence Nightingale School
New York, New York

2012 Award | K-6 Science

Joshua Rosen
Springhurst Elementary School
Dobbs Ferry, New York

2012 Award | K-6 Mathematics

Martin Rudolph
Oceanside High School
Oceanside, New York

1997 Award | 7-12 Mathematics

Annette Saturnelli
Marlboro Central High School
Marlboro, New York

1983 Award | 7-12 Science

Mark Saul
Bronx High School of Science
Bronx, New York

1984 Award | 7-12 Mathematics

Walter Sharp
Liverpool High School
Liverpool, New York

1995 Award | 7-12 Science

Heather Shaw
Canal View Elementary School
Spencerport, New York

2006 Award | K-6 Mathematics

Carolyn Skoczylas
Winchester Elementary
West Seneca, New York

2002 Award | K-6 Science

Cynthia Smith
Apalachin Elementary School
Apalachin, New York

1998 Award | K-6 Mathematics

Kristen Smith
Democracy Prep Charter Middle School
New York, New York

2016 Award | K-6 Mathematics

Margaret St. Clair Coryer
Arthur P. Momot School
Plattsburgh, New York

2001 Award | K-6 Mathematics

James Steele
Highland Elementary School
Tonawanda, New York

1996 Award | K-6 Science

George. Stevens
Lansing High School
Lansing, New York

1987 Award | 7-12 Science

Marianne Strayton
Woodglen Elementary School
New City, New York

2018 Award | K-6 Mathematics

Carol Taylor
Mast Landing School
Freeport, Maine

1991 Award | K-6 Science

Tayana Thadal
Washington-Rose Elementary School
Roosevelt, New York

2016 Award | K-6 Science

Beverly Thompson

, New York

2000 Award | K-6 Science

Tonia Thompson
Benjamin Franklin Elementary School
Binghamton, New York

1994 Award | K-6 Science

Kay Toliver
East Harlem Tech
New York, New York

1992 Award | 7-12 Mathematics

Richard Townsend
Sidney High School
Sidney, New York

2000 Award | 7-12 Science

Lisbeth Uribe
The School at Columbia University
New York, New York

2014 Award | K-6 Science

Baiba Vasys
The Baldwin School
Bryn Mawr, Pennsylvania

1990 Award | K-6 Science

Tyra Webb-Johnson
Martin Luther King Jr., School #9
Rochester, New York

2000 Award | K-6 Mathematics

George Wolfe
Wilson High School
Rochester, New York

1998 Award | 7-12 Science

Lawrence Zimmerman
Brooklyn Technical High School
Brooklyn, New York

1986 Award | 7-12 Mathematics

Amanda Zullo
Saranac Lake High School
Saranac Lake, New York

2015 Award | 7-12 Science